SIGNAL IDUNA POLSKA
Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.
OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA
NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW NA TERENIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ oraz Signal Iduna SKI
OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA
NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW NA TERENIE RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Na podstawie niniejszych Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., zwane dalej Signal Iduna S.A. zawiera umowy ubezpieczenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków z osobami fizycznymi, mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie ich podróży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
- Ubezpieczenie może być zawarte w wariancie NWI lub NWI i NWS. 1) Ubezpieczenie w wariancie NWI obejmuje świadczenie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- 2) Ubezpieczenie w wariancie NWI i NWS obejmuje świadczenie na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu i na wypadek śmierci.
- W porozumieniu z ubezpieczającym, do umów ubezpieczenia mogą być wprowadzone postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustalonych w niniejszych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
- Wprowadzone postanowienia odmienne, o których mowa w ust. 3 powinny być sporządzone na piśmie i w pełnym brzmieniu dołączone do umowy ubezpieczenia, pod rygorem ich nieważności.
DEFINICJE
§ 2
- Ubezpieczający - osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej zawierająca umowę ubezpieczenia i zobowiązana do opłacenia składki.
- Ubezpieczony - osoba fizyczna, mająca miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, na rzecz której zawarto umowę ubezpieczenia.
- Uprawniony - osoba upoważniona do otrzymania świadczenia w razie śmierci ubezpieczonego wyznaczona imiennie przez ubezpieczonego. W razie nie wyznaczenia osoby uprawnionej, świadczenie przysługuje członkom rodziny ubezpieczonego według następującej kolejności: małżonkowi, dzieciom, rodzicom, innym ustawowym spadkobiercom.
- Osoba bliska - współmałżonek, konkubent, konkubina, dzieci (również przysposobione), rodzeństwo, rodzice.
- Nieszczęśliwy wypadek - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli, doznał trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.
- Trwały uszczerbek na zdrowiu - uszkodzenie ciała osoby ubezpieczonej spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem objętym ubezpieczeniem, przy czym za trwałe uszkodzenie ciała rozumie się zaburzenia czynności lub trwałą dysfunkcję organu.
- Choroba przewlekła - choroba mająca długotrwały przebieg, trwająca zwykle miesiącami lub latami, leczona w sposób stały lub okresowy.
- Wyczynowe uprawianie sportu - uprawianie dyscyplin sportowych w ramach sekcji lub klubów sportowych, albo w celach zarobkowych, jak również uczestniczenie w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, albo w ekspedycjach.
- Ekspedycja - zorganizowana wyprawa mająca na celu zrealizowanie wytyczonych zadań o charakterze sportowym bądź naukowym.
- Wykonywanie pracy - podjęcie przez ubezpieczonego za granicą czynności, za które zwyczajowo otrzymuje się wynagrodzenie i które zwiększają ryzyko powstania szkody.
ZAWARCIE UMOWY UBEZPIECZENIA
§ 3
- Umowę ubezpieczenia zawiera się na wniosek ubezpieczającego.
- Umowę ubezpieczenia zawiera się w formie indywidualnej (imiennej), bądź zbiorowej (bezimiennej).
- Umowę, w formie zbiorowej (bezimiennej) stosuje się pod warunkiem, że obejmuje ona wszystkich uczestników imprezy turystycznej (podróży) jednakowym zakresem ubezpieczenia z zastosowaniem tej samej składki i sumy ubezpieczenia.
- Imienną ewidencję osób, o których mowa w ust. 3, ubezpieczający dołącza każdorazowo do polisy.
- Umowę ubezpieczenia może zawrzeć ubezpieczający na rzecz osoby trzeciej (ubezpieczonego).
- Zawarcie umowy ubezpieczenia Signal Iduna S.A. potwierdza dokumentem ubezpieczenia zwanym polisą.
SKŁADKA UBEZPIECZENIOWA
§ 4
Składka ubezpieczeniowa ustalana jest w zależności od:
- wariantu ubezpieczenia,
- objęcia ochroną ubezpieczeniową dodatkowych ryzyk, o których mowa w § 8,
- sumy ubezpieczenia,
- okresu ubezpieczenia,
- formy zawarcia umowy ubezpieczenia,
- wieku ubezpieczonego (zwyżka dla osób powyżej 65 roku życia, zniżka dla osób poniżej 25 roku życia),
- stawki składki określonej w taryfie, obowiązującej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia.
OKRES UBEZPIECZENIA
§ 5
- Odpowiedzialność Signal Iduna S.A. rozpoczyna się z chwilą rozpoczęcia podróży przez ubezpieczonego, nie wcześniej jednak niż od dnia (godziny) wystawienia dokumentu ubezpieczenia i opłacenia składki.
- Odpowiedzialność Signal Iduna S.A. kończy się z chwilą zakończenia podróży, nie później jednak niż z upływem dnia oznaczonego w umowie ubezpieczenia - polisie.
- Początek podróży następuje z chwilą opuszczenia mieszkania przez ubezpieczonego, koniec podróży - z chwilą powrotu ubezpieczonego do mieszkania.
- Przedłużenie okresu ochrony ubezpieczeniowej może nastąpić jedynie przed upływem okresu ubezpieczenia określonego w poprzedniej polisie i wymaga wystawienia nowego dokumentu ubezpieczenia.
ROZWIĄZANIE UMOWY UBEZPIECZENIA
§ 6
- Od umowy ubezpieczenia zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy ubezpieczający ma prawo odstąpienia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłaty składki za okres, w jakim Signal Iduna S.A. udzielał ochrony ubezpieczeniowej.
- Odstąpienie od umowy w podanym ustawowo terminie nie powoduje potrącenia kosztów manipulacyjnych.
- Zwrot składki z tytułu wypowiedzenia umowy za niewykorzystany okres ubezpieczenia następuje po potrąceniu kosztów manipulacyjnych w wysokości 20% zwracanej składki.
- W przypadku wypowiedzenia umowy w trakcie ubezpieczenia, ubezpieczonemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia tylko wtedy, gdy nie wystąpiła szkoda i nie wypłacono świadczenia z tego tytułu. Zwrot składki następuje po oddaniu oryginału polisy przez ubezpieczonego i złożeniu pisemnego oświadczenia o braku wystąpienia szkody oraz zobowiązania do pokrycia ewentualnych rachunków przysłanych do Signal Iduna S.A. dotyczących wypowiedzianej umowy ubezpieczenia.
PRZEDMIOT UBEZPIECZENIA
§ 7
- Umowa ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje następujące świadczenia:
- na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- na wypadek śmierci.
- Maksymalna suma ubezpieczenia wypłacana jest w przypadku100% - owego uszczerbku na zdrowiu, a w razie częściowego uszczerbku taki procent, sumy ubezpieczenia, w jakim ubezpieczony doznał trwałego uszczerbku, a 50% sumy ubezpieczenia na wypadek śmierci ubezpieczonego, jeżeli wskutek nieszczęśliwego wypadku ubezpieczony zmarł przed upływem 2 lat od daty wypadku.
- Ochroną ubezpieczeniową objęte są wypadki, które wydarzyły się w czasie trwania umowy ubezpieczenia.
- Zakres ochrony ubezpieczeniowej obejmuje nieszczęśliwe wypadki na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
§ 8
- Przedmiotem ubezpieczenia mogą być, po opłaceniu dodatkowej składki, następstwa nieszczęśliwych wypadków związane z dodatkowo występującym ryzykiem wynikającym z:
- uprawiania jazdy konnej, myślistwa, nurkowania z aparatem tlenowym (kod HR),
- wyczynowego uprawiania sportu lub brania udziału w zawodach, wyścigach, występach i treningach sportowych (kod SP),
- uprawiania sportów motorowych, powietrznych, wspinaczki wysokogórskiej, speleologii (kod SM).
SUMA UBEZPIECZENIA
§ 9
Suma ubezpieczenia uzgadniana jest z ubezpieczającym i może wynosić: 10.000 złotych 15.000 złotych lub 20.000 złotych (w zależności od wariantu ubezpieczenia).
OGRANICZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI
§ 10
- Ochroną ubezpieczeniową nie są objęte wypadki powstałe w przypadku:
- zaburzenia świadomości oraz umysłu, również w przypadku, gdy powstały one np. w stanie po spożyciu alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających, ataków apoplektycznych, padaczkowych lub innych ataków skurczowych obejmujących całe ciało ubezpieczonego. Ochrona ubezpieczeniowa istnieje, jeżeli zaburzenia te lub ataki są wynikiem nieszczęśliwego wypadku, objętego umową ubezpieczenia.
- popełnienia lub usiłowania popełnienia przez ubezpieczającego/ubezpieczonego przestępstwa lub samobójstwa,
- prowadzenia przez ubezpieczonego pojazdu lub innych środków lokomocyjnych bez wymaganych uprawnień,
- zaburzeń psychicznych, depresji, chorób przewlekłych, wad wrodzonych,
- działań wojennych , stanu wojennego, stanu wyjątkowego, aktów terroryzmu, aktów sabotażu, oraz udziału ubezpieczonego w zamieszkach, rozruchach, strajkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg i bójkach,
- niewłaściwego leczenia albo niewłaściwie wykonanych zabiegów na ciele. Ochrona ubezpieczeniowa istnieje, jeżeli leczenie, w tym również diagnoza oraz zabiegi były następstwem wypadku objętego umową ubezpieczenia,
- infekcji Ochrona ubezpieczeniowa istnieje, jeżeli w wyniku ran odniesionych w wypadku ubezpieczony został zakażony wirusem i / lub bakterią chorobotwórczą. Do ran odniesionych w wypadku nie zalicza się nieznacznych otarć naskórka oraz błony śluzowej. Następstwa zakażeń wirusowych i/lub bakteryjnych powstałe w wyniku otarć w czasie wypadku lub w późniejszym okresie nie są objęte ochroną ubezpieczeniową. Ograniczeniu temu nie podlegają wścieklizna oraz tężec,
- zatrucia przewodu pokarmowego w wyniku spożycia płynnych albo stałych substancji,
- przepuklin brzusznych lub przepuklin pachwinowych. Ochrona ubezpieczeniowa istnieje, jeżeli przepuklina brzuszna lub pachwinowa powstała w następstwie wypadku,
- uszkodzenia dysków międzykręgowych, krwawienia z organów wewnętrznych. Ochrona ubezpieczeniowa istnieje, jeżeli przyczyną powstaniaww. uszkodzeń był nieszczęśliwy wypadek, zdefiniowany w § 2 pkt 5.
- wylewów krwi do mózgu, zawałów, udarów.
§ 11
- Rodzaje i wysokość przysługujących świadczeń ustala się po stwierdzeniu, że istnieje związek przyczynowy pomiędzynieszczęśliwym wypadkiem, a śmiercią lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu.
- Ustalenie związku przyczynowego, o którym mowa w § 11 ust. 1oraz rodzaju i wysokości przysługujących świadczeń następuje na podstawie dostarczonych dokumentów określonych w § 14.
- Ustalenia stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu dokonują lekarze powołani przez Signal Iduna S.A. na podstawie tabeli norm uszczerbku na zdrowiu, stosowanej przy orzekaniu o następstwach wypadków przy pracy oraz w drodze do pracy.
- Stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu powinien być ustalony niezwłocznie po zakończeniu leczenia, z uwzględnieniem rehabilitacji, najpóźniej 24 miesiące od daty wypadku.
- W razie utraty, uszkodzenia organu, narządu lub układu, których funkcje przed wypadkiem były już upośledzone wskutek samoistnej choroby lub trwałego inwalidztwa, stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu określa się w wysokości różnicy między stopniem trwałego uszczerbku właściwym dla stanu danego organu, narządu lub układu po wypadku a stopniem uszczerbku istniejącym przed wypadkiem.
- Przy ustalaniu stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu nie uwzględnia się rodzaju pracy lub innych czynności wykonywanych przez ubezpieczonego.
§ 12
- Jeżeli ubezpieczony otrzymał świadczenia z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, a następnie zmarł na skutek tego samego wypadku, świadczenie z tytułu śmierci wypłaca się wówczas, jeżeli jest ono wyższe od świadczenia wypłaconego ubezpieczonemu z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu, przy czym potrąca się poprzednio wypłaconą kwotę.
- Jeżeli ubezpieczony zmarł po ustaleniu stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, a śmierć nie pozostaje w związku przyczynowym z nieszczęśliwym wypadkiem, niewypłacone przed śmiercią ubezpieczonemu świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu wypłaca się osobie uprawnionej, a w razie braku takiej osoby zwraca się koszty pogrzebu w granicach tego świadczenia osobie, która te koszty poniosła.
- Jeżeli stopień trwałego uszczerbku na zdrowiu nie został ustalony przed śmiercią ubezpieczonego, przyjmuje się go jako przypuszczalny według oceny lekarzy Signal Iduna S.A.
POSTĘPOWANIE W RAZIE NIESZCZĘŚLIWEGO WYPADKU
§ 13
- Ubezpieczony zobowiązany jest:
- po wypadku, który może doprowadzić do wypłaty świadczenia, do natychmiastowego wezwania lekarza oraz powiadomienia Signal Iduna S.A. Ubezpieczony jest zobowiązany zastosować się do zaleceń lekarzy oraz podjąć działania mające na celu zmniejszenie rozmiarów wypadku,
- do rzetelnego wypełnienia kwestionariusza wypadku, niezwłocznego przesłania go do Signal Iduna S.A. oraz niezwłocznego udzielenia wszelkich, wymaganych przez Signal Iduna S.A. informacji,
- w stosunku do Signal Iduna S.A. zwolnić lekarzy leczących ubezpieczonego w kraju z obowiązku dochowania tajemnicy lekarskiej oraz zezwolić na udostępnienie dokumentacji z przebiegu leczenia,
- w stosunku do Signal Iduna S.A. zwolnić publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych z obowiązku dochowania tajemnicy oraz zezwolić na udostępnienie dokumentacji medycznej,
- do zabezpieczenia dowodów związanych z nieszczęśliwym wypadkiem w celu uzasadnienia roszczenia,
- na zlecenie Signal Iduna S.A. poddać się badaniu przez lekarza wskazanego przez Signal Iduna S.A., badaniom laboratoryjnym lub obserwacji klinicznej, celem ustalenia trwałego uszczerbku na zdrowiu,
- Jeżeli w wyniku wypadku nastąpił zgon, ten fakt należy zgłosić Signal Iduna S.A. w ciągu 48 godzin, również jeżeli wypadek został już zgłoszony. Zgłoszenie powinno nastąpić w formie pisemnej. Signal Iduna S.A. zastrzega sobie prawo przeprowadzenia obdukcji poprzez wskazanego lekarza.
- W razie śmierci ubezpieczonego - uprawniony wyznaczony imienne, zobowiązany jest przedłożyć do wglądu dodatkowo wyciąg z aktu zgonu i dokumenty stwierdzające jego tożsamość, a w przypadku braku osoby wyznaczonej imiennie - występujący o wypłatę świadczenia członek rodziny obowiązany jest przedłożyć dokumenty stwierdzające pokrewieństwo lub powinowadztwo z ubezpieczonym.
USTALENIE I WYPŁATA ŚWIADCZENIA
§ 14
- Po otrzymaniu zawiadomienia o zajściu zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpieczeniową, Signal Iduna S.A. w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, informuje o tym ubezpieczającego i ubezpieczonego oraz przeprowadza postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości świadczenia, a także pisemnie lub drogą elektroniczną informuje ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia świadczenia.
- Ustalenie zasadności i wysokości świadczenia następuje na podstawie dowodów przedłożonych przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną, jednakże Signal Iduna S.A. ma prawo do ich weryfikacji i zasięgania opinii specjalistów.
- Zasadność i wysokość świadczenia Signal Iduna S.A. ustala na podstawie:
- dowodu potwierdzającego konieczność bezzwłocznego poddania się leczeniu w związku z nieszczęśliwym wypadkiem, wymienionego w § 13,
- raportu policji z miejsca wypadku,
- w przypadku powstania ran zaświadczenia lekarskiego z opisem ran i uszkodzeń ciała lub ich skutków,
- w przypadku śmierci - świadectwa zgonu,
- zeznań świadków z zaistniałego zdarzenia,
- dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdem.
- Po otrzymaniu przez Signal Iduna S.A. kompletu dokumentów, poświadczających wypadek i jego następstwa, jak również zakończenia procesu leczenia w celu określenia stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu, Signal Iduna S.A. wypłaca należne świadczenie.
- W przypadku trwającego procesu leczenia lub rehabilitacji ubezpieczony może domagać się częściowego spełnienia świadczenia, jeżeli umowa ubezpieczenia przewiduje świadczenie Signal Iduna S.A. na wypadek śmierci.
- Jeżeli nie istnieją wątpliwości co do zasadności roszczenia ubezpieczającego Signal Iduna S.A. wypłaca na jego żądanie zaliczkę.
- Ubezpieczonemu przysługuje prawo ponownego ustalenia na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej, stopnia trwałego uszczerbku na zdrowiu w okresie nie przekraczającym 3 lat od dnia wypadku. Jeżeli zostanie stwierdzony wyższy stopień inwalidztwa aniżeli dotychczasowo stwierdzony, to oprócz wypłaty różnicy w świadczeniu, suma ta zostanie oprocentowana w wysokości 5%.
- Jeżeli ubezpieczony nie dopełnił któregokolwiek z obowiązków, o których mowa w §13 bądź nie dostarczył dokumentacji wymaganej przez ubezpieczyciela, określonej w §13, §14, a miało to wpływ na powstanie szkody, ustalenie okoliczności lub rozmiaru szkody, Signal Iduna S.A. może odmówić wypłaty odszkodowania lub je zmniejszyć.
- Świadczenie z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia wypłacane jest w złotych polskich na rzecz ubezpieczonego lub osoby uprawnionej.
- Górną granicą wypłacanych świadczeń jest suma ubezpieczenia określona w umowie ubezpieczenia.
§ 15
- Signal Iduna S.A. wypłaca świadczenie w terminie 30 dni od daty zgłoszenia roszczenia.
- Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Signal Iduna S.A.lub wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie jest wypłacane w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia Signal Iduna S.A. obowiązane jest wypłacić w terminie określonym w ust. 1.
- Jeżeli świadczenie nie przysługuje Signal Iduna S.A. informuje o tym ubezpieczonego na piśmie, zgodnie z ust. 1, wskazującna okoliczności i podstawę prawną uzasadniającą odmowę wypłatyświadczenia.
- Signal Iduna S.A. powiadamia na piśmie ubezpieczonego o wysokości przyznanego świadczenia.
SPRAWY SPORNE
§ 16
- Jeżeli ubezpieczony nie zgadza się z ustaleniami jednostki organizacyjnej Signal Iduna S.A. co do odmowy zaspokojenia roszczenia lub do wysokości świadczenia, może on w ciągu30 dni od dnia otrzymania decyzji w tej sprawie zgłosić na piśmie żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy.
- Signal Iduna S.A. jest obowiązane poinformować ubezpieczonego o terminie wymienionym w ust.1 W razie niedopełnienia tego obowiązku termin przewidziany w ust. 1 nie biegnie.
- Powództwo o roszczenie wynikające z umowy ubezpieczenia osoba uprawniona może wytoczyć albo według przepisów o właściwości ogólnej albo przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.
ROSZCZENIA REGRESOWE
§ 17
- Z dniem wypłaty świadczenia, roszczenia ubezpieczonego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, do wysokości wypłaconego świadczenia, przechodzi z mocy prawa na Signal Iduna S.A.
- Jeżeli Signal Iduna S.A. pokryło tylko część szkody, ubezpieczonemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia roszczeń przed roszczeniami Signal Iduna S.A.
- Nie przechodzi na Signal Iduna S.A. roszczenie ubezpieczonego przeciw osobom, z którymi ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub za które ponosi odpowiedzialność.
- Jeżeli ubezpieczony bez zgody Signal Iduna S.A. zrzekł się roszczenia przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę lub je ograniczył, Signal Iduna S.A. może odmówić wypłaty świadczenia lub je zmniejszyć.
- Jeżeli zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia zostanie ujawnione po wypłaceniu świadczenia, Signal Iduna S.A. może żądać od ubezpieczonego zwrotu całości lub części wypłaconego świadczenia.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 18
- Wszelkie zawiadomienia i zaświadczenia ubezpieczonego, ubezpieczającego, uprawnionego i osoby składającej roszczenie w związku z umową ubezpieczenia, powinny być składane na piśmie za pokwitowaniem lub przesyłane listem poleconym.
- Jeżeli ubezpieczony, ubezpieczający, uprawniony lub osoba składająca roszczenie zmienił adres lub siedzibę i nie zawiadomił o tym Signal Iduna S.A., przyjmuje się, że Signal Iduna S.A. dopełniło swojego obowiązku zawiadomienia lub oświadczenia, jeżeli pismo zostało wysłane pod ostatni znany mu adres siedziby ubezpieczonego.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszych ogólnych warunkach mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151 z dnia 16 lipca 2003).
- Niniejsze Ogólne Warunki Ubezpieczenia zostały zatwierdzone uchwałą Zarządu Nr 2/Z/04 z dnia 2 lutego 2004 roku i mają zastosowanie do umów zawartych od dnia 1 marca 2004 r.

Prezes Zarządu
Alojzy Choda
|

Wiceprezes Zarządu
Leslie J. Breer
|
SIGNAL IDUNA Polska TU S.A.
Ul. Jasna 14/16A, 00-041 Warszawa
Tel. 022 50 56 100, fax 022 50 56 101
OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA
SIgnal Iduna SKI
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Na podstawie niniejszych Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Signal Iduna Polska Towarzystwo Ubezpieczeń S.A., zwane dalej Signal Iduna S.A. udziela ochrony ubezpieczeniowej, w zakresie ryzyk związanych z amatorskim uprawianiem narciarstwa, narciarstwa wodnego i windsurfingu.
- Ubezpieczenie może być zawarte w wariancie SKI RP, WIND RP lub SKI WORLD, WIND WORLD. Każdy z tych wariantów zawiera ubezpieczenie: 1) kosztów ratownictwa,2) odpowiedzialności cywilnej, 3) sprzętu sportowego.
- W porozumieniu z ubezpieczającym, do umów ubezpieczenia mogą być wprowadzone postanowienia dodatkowe lub odmienne od ustalonych w niniejszych Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
- Wprowadzone postanowienia odmienne, o których mowa w ust. 3 powinny być sporządzone na piśmie i w pełnym brzmieniu dołączone do umowy ubezpieczenia, pod rygorem ich nieważności.
DEFINICJE
§ 2
- Ubezpieczający - osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej zawierająca umowę ubezpieczenia i zobowiązana do opłacenia składki.
- Ubezpieczony - osoba fizyczna, mająca miejsce zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej, na rzecz której zawarto umowę ubezpieczenia.
- Osoba bliska - współmałżonek, konkubent, konkubina, dzieci (również przysposobione), rodzeństwo, rodzice.
- Osoba trzecia - każda osoba, która doznała szkody osobowej lub rzeczowej w związku z uprawianiem przez ubezpieczonego sportu, będącego przedmiotem ubezpieczenia.
- Nagłe zachorowanie - powstały w sposób nagły stan chorobowy zagrażający zdrowiu lub życiu ubezpieczonego, wymagający natychmiastowej pomocy lekarskiej, w związku z którym nastąpiła konieczność poddania się leczeniu przed zakończeniem podróży.
- Nieszczęśliwy wypadek - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w następstwie którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli, doznał trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł.
- Wyczynowe uprawianie sportu - uprawianie dyscyplin sportowych w ramach sekcji lub klubów sportowych, albo w celach zarobkowych, jak również uczestniczenie w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi, albo w ekspedycjach.
- Ekspedycja - zorganizowana wyprawa mająca na celu zrealizowanie określonych zadań o charakterze sportowym lub naukowym.
- Rabunek - zabór mienia z zastosowaniem przemocy fizycznej lub groźby natychmiastowego jej użycia wobec ubezpieczonego lub osoby bliskiej, bądź z doprowadzeniem ubezpieczonego do nieprzytomności lub bezbronności.
- Szkoda rzeczowa - szkoda polegająca na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy.
- Szkoda osobowa - szkoda polegająca na spowodowaniu śmierci, uszkodzeniu ciała lub rozstroju zdrowia.
- Zdarzenie szkodowe - zdarzenie objęte postanowieniami umowy ubezpieczenia, w następstwie którego wobec ubezpieczonego mogą zostać wysunięte roszczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej.
- Sprzęt sportowy: 1) narty biegowe lub zjazdowe, wiązania narciarskie, kijki narciarskie i buty narciarskie, 2) narty wodne, 3) snow-board, wiązania do snow-boardu, 4) deska windsurfingowa - deska, statecznik, pędnik (maszt, bom, żagiel), osprzęt (przedłużka do masztu, linki trapezowe, trapez).
- Franszyza redukcyjna - określona procentowo kwota, o którą pomniejszona jest kwota odszkodowania wypłacanego przez Signal Iduna S.A.
- Franszyza integralna - określona kwota, do wysokości, której Signal Iduna S.A. nie odpowiada za szkody.
ZAWARCIE UMOWY UBEZPIECZENIA
§ 3
- Umowę ubezpieczenia zawiera się na wniosek ubezpieczającego.
- Signal Iduna S.A. może uzależnić zawarcie umowy od oględzin sprzętu sportowego, będącego przedmiotem ubezpieczenia.
- Umowę ubezpieczenia zawiera się w formie indywidualnej (imiennej), bądź zbiorowej (bezimiennej).
- Umowę, w formie zbiorowej (bezimiennej) stosuje się pod warunkiem, że obejmuje ona wszystkich uczestników imprezy turystycznej (podróży) jednakowym zakresem ubezpieczenia z zastosowaniem tej samej składki i sumy ubezpieczenia.
- Imienną ewidencję osób, o których mowa w ust. 4, ubezpieczający dołącza każdorazowo do polisy.
- Umowę ubezpieczenia może zawrzeć ubezpieczający na rzecz osoby trzeciej (ubezpieczonego)
- Jeżeli osoba, na rzecz której zawiera się ubezpieczenie przebywa za granicą - odpowiedzialność Signal Iduna S.A. rozpoczyna się po upływie 5 dni od daty zapłacenia składki.
- Zawarcie umowy ubezpieczenia Signal Iduna S.A. potwierdza dokumentem ubezpieczenia zwanym polisą.
SKŁADKA UBEZPIECZENIOWA
§ 4
Składka ubezpieczeniowa ustalana jest w zależności od:
- wariantu ubezpieczenia,
- objęcia ochroną ubezpieczeniowa dodatkowych ryzyk, o których mowa w § 7 ust.2
- sumy ubezpieczenia,
- okresu ubezpieczenia,
- formy zawarcia umowy ubezpieczenia,
- wieku ubezpieczonego (zwyżka dla osób powyżej 65 roku życia, zniżka dla osób poniżej 25 roku życia),
- stawki składki określonej w taryfie, obowiązującej w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia,
- kursu EUR - stawka składki obliczana jest w złotych, przyjmując średni kursu 1 EUR ustalony przez NBP w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia.
OKRES UBEZPIECZENIA
§ 5
- Odpowiedzialność Signal Iduna S.A. rozpoczyna się z chwilą rozpoczęcia podróży przez ubezpieczonego, nie wcześniej jednak niż od dnia (godziny) wystawienia dokumentu ubezpieczenia i opłacenia składki.
- Odpowiedzialność Signal Iduna S.A. kończy się z chwilą zaskoczenia podróży, nie później jednak niż z upływem dnia oznaczonego w umowie ubezpieczenia - polisie.
- Początek podróży następuje z chwilą opuszczenia mieszkania przez ubezpieczonego, koniec podróży - z chwilą powrotu do mieszkania. Powyższe ustalenia dotyczą ubezpieczenia sprzętu sportowego.
- W umowie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i kosztów ratownictwa ochroną ubezpieczeniową objęte są zdarzenia powstałe podczas uprawiania sportów, objętych umową ubezpieczenia.
- Przedłużenie okresu ochrony ubezpieczeniowej może nastąpić jedynie przed upływem okresu ubezpieczenia określonego w poprzedniej polisie i wymaga wystawienia nowego dokumentu ubezpieczenia.
- Minimalny okres ubezpieczenia wynosi 3 dni.
ROZWIĄZANIE UMOWY UBEZPIECZENIA
§ 6
- Od umowy ubezpieczenia zawartej na okres dłuższy niż 6 miesięcy ubezpieczający ma prawo odstąpienia, w terminie 30 dni, a w przypadku gdy ubezpieczający jest przedsiębiorcą w terminie 7 dni od daty zawarcia umowy. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia nie zwalnia ubezpieczającego z obowiązku zapłaty składki za okres, w jakim Signal Iduna S.A. udzielał ochrony ubezpieczeniowej.
- Odstąpienie od umowy w podanym ustawowo terminie nie powoduje potrącenia kosztów manipulacyjnych.
- Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia następuje po potrąceniu kosztów manipulacyjnych w wysokości 20% zwracanej składki.
- W przypadku wypowiedzenia umowy w trakcie ubezpieczenia, ubezpieczonemu przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia tylko wtedy, gdy nie wystąpiła szkoda i nie wypłacono świadczenia z tego tytułu. Zwrot składki następuje po oddaniu oryginału polisy przez ubezpieczonego i złożeniu pisemnego oświadczenia o braku wystąpienia szkody oraz zobowiązania do pokrycia ewentualnych rachunków przysłanych do Signal Iduna S.A. dotyczących wypowiedzianej umowy ubezpieczenia.
PRZEDMIOT UBEZPIECZENIA
§ 7
- Przedmiotem ubezpieczenia są:
- koszty ratownictwa,
- sprzęt sportowy,
- odpowiedzialność cywilna.
- Przedmiotem ubezpieczenia mogą być, po opłaceniu dodatkowej składki, dodatkowo występujące ryzyka wynikające z wyczynowego uprawiania sportu lub brania udziału w zawodach, wyścigach, występach i treningach sportowych.
- Ochroną ubezpieczeniową objęte są zdarzenia mające miejsce w czasie trwania umowy ubezpieczenia.
I. UBEZPIECZENIE KOSZTÓW RATOWNICTWA
- Przez koszty ratownictwa rozumie się koszty ratunku lub poszukiwań ubezpieczonego powstałe w trakcie uprawiania sportu, będącego przedmiotem umowy ubezpieczenia, prowadzone przez wyspecjalizowane służby ratownictwa tj.:
- koszty poszukiwań,
- udzielenie doraźnej pomocy lekarskiej na miejscu wypadku,
- koszty transportu z miejsca wypadku do najbliższego punktu opieki medycznej.
II. UBEZPIECZENIE SPRZĘTU SPORTOWEGO
- Przedmiotem ubezpieczenia jest tylko jeden rodzaj sprzętu sportowego wymienionego w §2 ust. 13, zabrany ze sobą w podróż.
- Umowa ubezpieczenia obejmuje sprzęt sportowy, jedynie wówczas, gdy jest on:
- pod bezpośrednią opieką ubezpieczonego,
- powierzony zawodowemu przewoźnikowi do przewozu na podstawie dokumentu przewozowego,
- oddany za pokwitowaniem do przechowalni bagażu,
- w zamkniętym indywidualnym pomieszczeniu bagażowym na dworcu lub w hotelu,
- w zamkniętym pomieszczeniu w miejscu zakwaterowania ubezpieczonego,
- w zamkniętym pojeździe samochodowym, pod warunkiem umieszczenia sprzętu sportowego w zamkniętym bagażniku lub w lukach bagażowych,
- zamkniętej kabinie przyczepy lub jednostki pływającej.
- Ochrona ubezpieczeniowa Signal Iduna S.A. obejmuje: utratę sprzętu sportowego będącego przedmiotem umowy lub ubytek jego wartości z powodu zniszczenia, uszkodzenia lub zaginięcia. Signal Iduna S.A. odpowiada wyłącznie za szkody powstałe wskutek:
- wypadku lub katastrofy środka komunikacji,
- nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania ubezpieczonego,
- kradzieży z włamaniem z pomieszczeń wymienionych w §7 cz.II ust. 2,
- udokumentowanego rabunku - bez względu na miejsce jego dokonania.
- Ubezpieczony jest zobowiązany do stosowania się do przepisów mających na celu zapobieganie powstaniu szkód, a zwłaszcza do zachowania należytej staranności w strzeżeniu mienia.
III. UBEZPIECZENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ
- Signal Iduna S.A. udziela ochrony ubezpieczeniowej w zakresie roszczeń o charakterze cywilno-prawnym, jeżeli w wyniku zdarzenia szkodowego, będącego następstwem uprawiania sportów objętych umową ubezpieczenia, osoba trzecia doznała szkody osobowej lub rzeczowej.
- W granicach swej odpowiedzialności Signal Iduna S.A. zobowiązane jest do:
- zbadania zasadności wysuwanych przeciwko ubezpieczonemu roszczeń,
- pokrycia kosztów wynagrodzenia rzeczoznawców powołanych za zgodą Signal Iduna S.A. w celu ustalenia okoliczności lub rozmiaru szkody,
- zwrotu uzasadnionych okolicznościami danego wypadku niezbędnych kosztów, mających na celu zapobieżenie zwiększeniu się szkody,
- pokrycia niezbędnych kosztów sądowej ochrony przed roszczeniem osoby trzeciej, w sporze prowadzonym na polecenie Signal Iduna S.A. lub za jego zgodą,
- wypłaty odszkodowania, które ubezpieczony zobowiązany jest zapłacić osobie poszkodowanej z tytułu ryzyk określonych w umowie ubezpieczenia na podstawie uznania wydanego lub zatwierdzonego przez Signal Iduna S.A., zawartej lub zatwierdzonej przez Signal Iduna S.A. ugody lub orzeczenia sądu.
SUMA UBEZPIECZENIA
§ 8
- Suma ubezpieczenia stanowi górną granicę odpowiedzialności Signal Iduna S.A. i wynosi dla ubezpieczenia:
- kosztów ratownictwa na terenie Rzeczypospolitej Polskiej -2.000 złotych (wariant SKI RP/WIND RP),
- kosztów ratownictwa na terenie pozostałych państw świata -3.000 EUR (wariant SKI WORLD/WIND WORLD).
- odpowiedzialności cywilnej za szkody:
- rzeczowe - 2.500 EUR,
- osobowe - 5.000 EUR (bez względu na wariant ubezpieczenia),
- sprzętu sportowego
- określonego w §2 ust 13 pkt 1-3 - 2.500 złotych
- określonego w §2 ust 13 pkt 4 - 3.000 złotych
- Suma ubezpieczenia, określona w taryfie w odniesieniu do sprzętu sportowego, może być podwyższona do wartości wskazanej przez ubezpieczonego, po opłaceniu dodatkowej składki. Podwyższenie sumy ubezpieczenia sprzętu sportowego zaznaczane jest w dokumencie ubezpieczenia - polisie.
- Suma ubezpieczenia, którą ustala ubezpieczający powinnaodpowiadać wartości rynkowej sprzętu sportowego.
- Dla określenia sumy ubezpieczenia w złotych przyjmuje się średni kurs 1 EUR ustalony przez NBP i obowiązujący w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia.
OGRANICZENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI
§ 9
- Ochrona ubezpieczeniowa Signal Iduna S.A. nie obejmuje odpowiedzialności z tytułu:
- szkód wyrządzonych osobom bliskim ubezpieczonemu,
- szkód wyrządzonych umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa ubezpieczonego, osób za które ponosi odpowiedzialność lub członków jego rodziny,
- szkód zaistniałych po spożyciu alkoholu przez ubezpieczonego lub zażyciu narkotyków, lub podobnie działających środków odurzających,
- szkód i strat powstałych wskutek zaginięcia lub kradzieży gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów,
- szkód wyrządzonych w środowisku naturalnym,
- szkód powstałych wskutek działań wojennych (stanu wojennego), stanu wyjątkowego, aktów terroryzmu, aktów sabotażu oraz udziału ubezpieczonego w zamieszkach, rozruchach i bójkach,
- szkód powstałych w wyniku naruszenia przepisów prawnych lub administracyjnych.
- Roszczenia z tytułu umowy ubezpieczenia nie przysługują ubezpieczonemu, w stosunku do którego istniały przeciwwskazania lekarskie, co do uprawiania sportu, objętego ubezpieczeniem.
- Signal Iduna S.A. nie odpowiada również za szkody wynikłe z wad fabrycznych lub będące następstwem zwykłego zużycia ubezpieczonego sprzętu sportowego.
- Franszyza integralna dla każdej szkody, w każdej grupie ryzyka, wynosi 20 EUR.
POSTĘPOWANIE W RAZIE POWSTANIA SZKODY
§ 10
- O każdym zdarzeniu szkodowym ubezpieczony zobowiązany jest powiadomić Signal Iduna S.A. niezwłocznie, nie później jednak niżw ciągu 7 dni od daty powzięcia o nim wiadomości lub powrotu do kraju.
- W przypadku, gdy ubezpieczony powziął informację o wszczęciu wobec niego postępowania przygotowawczego bądź wystąpienia na drogę sądową, obowiązany jest o tym fakcie poinformować Signal Iduna S.A. niezwłocznie, nawet w przypadku, gdy sam zgłosił zaistnienie zdarzenia szkodowego.
- Ubezpieczony zobowiązany jest użyć wszelkich dostępnych muśrodków w celu zmniejszenia szkody oraz niedopuszczenia do jej zwiększenia. Zobowiązany jest on również umożliwić Signal Iduna S.A. dokonanie czynności niezbędnych w celu ustalenia okoliczności powstania szkody, zasadności i wysokości roszczenia.
- Ubezpieczony zobowiązany jest udzielić pełnomocnictw niezbędnych do prowadzenia spraw odszkodowawczych, w tym pełnomocnictwa procesowego, jeżeli przeciwko ubezpieczonemu poszkodowany wystąpił na drogę sądową. Powyższe nie zwalnia ubezpieczonego z obowiązku zgłaszania we właściwym terminie sprzeciwu lub podjęcia niezbędnych środków zaskarżenia, reagując na monity lub zarządzenia organów administracyjnych.
- W razie zgłoszenia roszczenia ubezpieczony nie jest uprawniony do podejmowania działań zmierzających do uznania i zaspokojenia roszczeń ani też zawarcia ugody z osobą poszkodowaną, chyba że Signal Iduna S.A. wyrazi na to zgodę. W przypadku naruszenia powyższego postanowienia Signal Iduna S.A. jest zwolnione z obowiązku świadczenia, chyba że z uwagi na okoliczności sprawy ubezpieczony nie mógł postąpić inaczej.
- Ponadto, w przypadku powstania szkody w sprzęcie sportowym, ubezpieczony jest zobowiązany do:
- zawiadomienia policji o każdym wypadku kradzieży z włamaniem, rabunku lub zaginięcia sprzętu sportowego w czasie trwania zdarzenia losowego albo akcji ratowniczej i uzyskania pisemnego potwierdzenia tego faktu (protokół) z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów (rodzaj, ilość) z podaniem ich wartości i cech identyfikacyjnych (marka, model, nr seryjny, kolor, znaki szczególne),
- zawiadomienia właściwego przewoźnika lub kierownictwa hotelu, domu wczasowego, kempingu itp. o każdym wystąpieniu szkody, która powstała w publicznym środku komunikacji lub w miejscu zakwaterowania i uzyskania pisemnego potwierdzenia tego zawiadomienia, z wyszczególnieniem utraconych przedmiotów (rodzaj, ilość), z podaniem ich wartości i cech identyfikacyjnych,
- złożenia spisu uszkodzonych lub utraconych przedmiotów z określeniem ich wartości, roku nabycia, cech identyfikacyjnych oraz wszelkich dokumentów, wyjaśnień itp. dotyczących okoliczności, charakteru i rozmiaru szkody,
- przedstawienia zaświadczenia lekarskiego (diagnozy) o udzielonej pomocy lekarskiej w związku z nieszczęśliwym wypadkiem lub nagłym zachorowaniem,
- dostarczenia zniszczonego sprzętu na życzenie Signal Iduna S.A.
- W przypadku powstania szkody z ubezpieczenia kosztów ratownictwa ubezpieczony zobowiązany jest do:
- przedstawienia oryginałów rachunków i dowodów opłat za koszty ratownictwa,
- protokołu policji, zeznań świadków z zaistniałego zdarzenia.
USTALENIE I WYPŁATA ŚWIADCZENIA
§ 11
- Po otrzymaniu zawiadomienia o zajściu zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpieczeniową, Signal Iduna S.A. w terminie 7 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, informuje o tym ubezpieczającego i ubezpieczonego oraz przeprowadza postępowanie dotyczące ustalenia stanu faktycznego zdarzenia, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości świadczenia, a także pisemnie lub drogą elektroniczną informuje ubezpieczającego, ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia, jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia świadczenia.
- Ustalenie zasadności i wysokości świadczenia następuje na podstawie dowodów przedłożonych przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną, jednakże Signal Iduna S.A. ma prawo do ich weryfikacji i zasięgania opinii specjalistów.
- Niedopełnienie przez ubezpieczonego któregokolwiek z obowiązków wynikających z §10 stanowi podstawę zwolnienia SignalIduna S.A. z obowiązku świadczenia, chyba że niedopełnienie to nie zostało spowodowane działaniem umyślnym lub rażącym niedbalstwem.
- W przypadku rażącego niedbalstwa, Signal Iduna S.A. jest zobowiązane do świadczenia o tyle, o ile niedopełnienie obowiązków przez ubezpieczonego nie miało wpływu na rozmiar szkody oraz na ustalenie zasadności i wysokości roszczenia.
- Signal Iduna S.A. wypłaca odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia w kwocie odpowiadającej wysokości szkody, aż do wyczerpania, określonej w polisie, sumy ubezpieczenia.
- W umowie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, suma gwarancyjna określona w polisie stanowi górną granicę odpowiedzialności Signal Iduna S.A. w odniesieniu do każdego zdarzenia szkodowego, bez względu na liczbę osób poszkodowanych.
- Z każdego wypłacanego odszkodowania ubezpieczonemu potrącana jest franszyza redukcyjna w wysokości 5% wartości każdej zaistniej szkody, z wyłączeniem kosztów ratownictwa.
- Świadczenie z tytułu zawartej umowy wypłacane są w złotych polskich. Przeliczenie na złote wydatków poniesionych w walutach obcych dokonywane jest według średniego kursu walut ustalonego przez Prezesa NBP, obowiązującego w dniu ustalenia świadczenia.
- W przypadku nie uregulowania przez ubezpieczonego kosztów związanych z ratownictwem, Signal Iduna S.A. reguluje zobowiązanie za pośrednictwem Centrali Alarmowej lub bezpośrednio na konto służb ratownictwa, które udzieliły pomocy.
- Jeżeli ten sam przedmiot ubezpieczenia w tym samym czasiejest ubezpieczony od tego samego ryzyka w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń na sumy, które łącznie przewyższają jego wartość ubezpieczeniową, każdy z zakładów ubezpieczeń odpowiada do wysokości szkody w takim stosunku, w jakim przyjęta przez niego suma ubezpieczenia pozostaje do łącznych sum wynikających z podwójnego lub wielokrotnego ubezpieczenia.
§ 12
- Signal Iduna S.A. wypłaca świadczenie w terminie 30 dni od daty zgłoszenia roszczenia.
- Gdyby wyjaśnienie w powyższym terminie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Signal Iduna S.A. lub wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie jest wypłacane w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Jednakże bezsporną część świadczenia Signal Iduna S.A. obowiązane jest wypłacić w terminie określonym w ust. 1.
- Jeżeli świadczenie nie przysługuje, Signal Iduna S.A. informuje o tym ubezpieczonego na piśmie, zgodnie z ust. 1, wskazując na okoliczność i podstawę prawną uzasadniającą odmowę wypłaty świadczenia.
- Signal Iduna S.A. powiadamia na piśmie ubezpieczonego o wysokości przyznanego świadczenia.
§ 13
- W przypadku odzyskania ukradzionego lub uszkodzonego sprzętu sportowego ubezpieczony jest zobowiązany niezwłocznie powiadomić o tym fakcie Signal Iduna S.A.
- Wypłacone za ten sprzęt odszkodowania podlegają zwrotowi. Za zgodą Signal Iduna S.A. zwrócone świadczenia mogą być zmniejszone o wartość stwierdzonych uszkodzeń lub braków w odzyskanych przedmiotach.
- W terminie do 15 dni od daty odzyskania przedmiotów ubezpieczony może je zwrócić do Signal Iduna S.A., zatrzymując jednocześnie otrzymane świadczenie.
SPRAWY SPORNE
§ 14
- Jeżeli ubezpieczony nie zgadza się z ustaleniami jednostki organizacyjnej Signal Iduna S.A. co do odmowy zaspokojenia roszczenia lub do wysokości świadczenia, może on w ciągu30 dni od dnia otrzymania decyzji w tej sprawie zgłosić na piśmie żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy.
- Signal Iduna S.A. jest obowiązane poinformować ubezpieczonego o terminie wymienionym w ust.1. W razie niedopełnienia tego obowiązku termin przewidziany w ust. 1 nie biegnie.
- Powództwo o roszczenie wynikające z umowy ubezpieczenia osoba uprawniona może wytoczyć albo według przepisów o właściwości ogólnej albo przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby ubezpieczającego, ubezpieczonego, uposażonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia.
ROSZCZENIA REGRESOWE
§ 15
- Z dniem wypłaty świadczenia, roszczenia ubezpieczonego przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę, do wysokości wypłaconego świadczenia, przechodzi z mocy prawa na Signal Iduna S.A.
- Jeżeli Signal Iduna S.A. pokryło tylko część szkody, ubezpieczonemu przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia roszczeń przed roszczeniami Signal Iduna S.A.
- Nie przechodzi na Signal Iduna S.A. roszczenie ubezpieczonego przeciw osobom, z którymi ubezpieczony pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym lub za które ponosi odpowiedzialność.
- Jeżeli ubezpieczony bez zgody Signal Iduna S.A. zrzekł się roszczenia przeciwko osobie trzeciej odpowiedzialnej za szkodę lub je ograniczył, Signal Iduna S.A. może odmówić wypłaty świadczenia lub je zmniejszyć.
- Jeżeli zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia zostanie ujawnionego wypłaceniu świadczenia, Signal Iduna S.A. może żądać od ubezpieczonego zwrotu całości lub części wypłaconego świadczenia.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 16
- Wszelkie zawiadomienia i zaświadczenia ubezpieczonego, ubezpieczającego, uprawnionego i osoby składającej roszczenie w związku z umową ubezpieczenia, powinny być składane na piśmie za pokwitowaniem lub przesyłane listem poleconym.
- Jeżeli ubezpieczony, ubezpieczający, uprawniony lub osoba składająca roszczenie zmienił adres lub siedzibę i nie zawiadomił o tym Signal Iduna S.A., przyjmuje się, że Signal Iduna S.A. dopełniło swojego obowiązku zawiadomienia lub oświadczenia, jeżeli pismo zostało wysłane pod ostatni znany mu adres siedziby ubezpieczonego.
- W sprawach nieuregulowanych w niniejszych ogólnych warunkach mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego oraz Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151 z dnia 16 lipca 2003 r.).
- Niniejsze Ogólne Warunki Ubezpieczenia zostały zatwierdzone uchwałą Zarządu Signal Iduna Polska Towarzystwa Ubezpieczeń S.A. nr 2/Z/2004 z dnia 02.02.2004 r. i ma zastosowanie do umów zawartych od dnia 01.03.2004 r.

Prezes Zarządu
Alojzy Choda
|

Wiceprezes Zarządu
Leszek Gierada
|
SIGNAL IDUNA Polska TU S.A.
Ul. Jasna 14/16A, 00-041 Warszawa
Tel. 022 50 56 100, fax 022 50 56 101